Sony Xperia XZ dayanıklılık testinde
Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu Xperia XZ, performansı ve yeni tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Telefonda ilk dikkat edilen unsurlar bunlar olsa da dayanıklılık da önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Hazırladığı dayanıklılık videolarıyla bilinen JerryRigEverything, bu kez de Xperia XZ'yi masasına konuk ediyor. Yapılan testte, beklendiği gibi, cihazın ekranı 6. seviye baskıdan itibaren çizilmeye başlıyor. Alt ve üst kısımdaki ses çıkışı kısımları da kolay kolay zarar görmüyor ve bu da cihazın artı hanesine yazılıyor. Buraya kadar her şey iyi gidiyor ancak cihazın diğer kısımları için çizilme testi yapıldığında işin rengi değişiyor. Arka kısmı metal olan cihaz normal olarak çiziliyor. Fakat cihazın yan kısımlarının tamamen plastikten yapılmış olması dikkat çekiyor. Kamera için kullanılan camı güçlendiren Sony, Xperia Z5'te olan kameranın çizilme sorununun üstesinden gelmişe benziyor. Yan kısımdaki parmak izi okuyucu ise çizildiği takdirde parmak izini

Sony’nin yeni amiral gemisi telefonu Xperia XZ, performansı ve yeni tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Telefonda ilk dikkat edilen unsurlar bunlar olsa da dayanıklılık da önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Hazırladığı dayanıklılık videolarıyla bilinen JerryRigEverything, bu kez de Xperia XZ‘yi masasına konuk ediyor. Yapılan testte, beklendiği gibi, cihazın ekranı 6. seviye baskıdan itibaren çizilmeye başlıyor. Alt ve üst kısımdaki ses çıkışı kısımları da kolay kolay zarar görmüyor ve bu da cihazın artı hanesine yazılıyor.

Buraya kadar her şey iyi gidiyor ancak cihazın diğer kısımları için çizilme testi yapıldığında işin rengi değişiyor. Arka kısmı metal olan cihaz normal olarak çiziliyor. Fakat cihazın yan kısımlarının tamamen plastikten yapılmış olması dikkat çekiyor. Kamera için kullanılan camı güçlendiren Sony, Xperia Z5‘te olan kameranın çizilme sorununun üstesinden gelmişe benziyor. Yan kısımdaki parmak izi okuyucu ise çizildiği takdirde parmak izini okuyamıyor. Bu nedenle de parmak izi okuyucuyu dikkatli bir şekilde korumak gerekiyor. Yanma testinden başarıyla geçen cihaz, yan kısımları plastik olduğundan dolayı bükülme testinde zorlanıyor. Buna rağmen telefonun yan kısımları kırılsa da cihaz çalışmaya devam ediyor. Xperia XZ’yi satın almayı düşünenlerin ilgisini çekebilecek olan test videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.