Tamamen Güneş Enerjisiyle Çalışan Otel
Elektrik fatura ödemediğiniz bir düşünü. Hatta elektrikler kesilse bile sizin yılın her zamanı,  dimdik vuran güneşten depolanan enerjiyi kullandığınızı hayal edin. Bunu sadece güneş enerjisi ile sağlayabiliriz. Peki ya bu şekilde bir otel olsa güzel olmaz mı? İşte bunu yapabilen bir otel var desek...
 
İşletme sahibinin verdiği bilgilere göre, tam 6500 metre kare genişliğinde güneş paneline sahip olan bir tatil köyü, Club Med Finolhu Villas tatil köyü bir günde üretebildiği enerji tamı tamına 1100 Kilowatt! Doğru okudunuz. Tatil köyünün tam kapasite dolulukta ihtiyaç duyduğu günlük enerji ise sadece "600 Kilowatt". Kendi ihtiyacının neredeyse 2 katını üretebiliyor ve Dünya'nın ilk %100 güneş enerjisiyle çalışan oteli olarakta tarihe adını yazdırmış durumda. Yeri mi, Maldivler'in Gasfinolhu Adası. Ulaşılması ne kadar zor olsa da bu keyfi yaşıyabilecek dünya'da binlerce belki de milyonlarca insan var.  Maldivler'in de yıllık güneş görme oranı çok yüksek olduğun düşünldüğünde yatırımcısı için mükemmel bir fırsat olmuş.
 
 
Tabi bol bol üretiyoruz diye  bol bol da harcayamıypruz. Bu sistemin yanı sıra enerjiyi boşa harcamayı engelleyen, sensörlü lambalar, aktif kullanılmadığında ise kendiliğinden kapanan devreler gibi cihazlar da kullanmışlar.Yani bol bol kullanıyoruz diye israf da etmiyorlar.