Volkswagen'den Sonra Şimdi de Emisyon Piyangosu Renault'ya Patladı!
Volkswagen'in başını yakan ve 2015 yılında otomotiv sektörünün en önemli gelişmelerinden biri olan Emisyon Skandalı, bu yıl da Renault'nun başına patlayabilir.

Geçtiğimiz sene her ne kadar birbirinden güzel araçlar çıkmış olsa da dikkatler her zaman Volkswagen'in üzerindeydi. "Emisyon Skandalı" olarak anılan ve artık VW araç alacakların aklında soru işaretleri bırakan bu olaydan sonra ülkemizde de olmak üzere binlerce araç geri çağrılmış ve Volkwagen Grubu ciddi zararlara girmişti. Peşi sıra birçok otomobil markası ile anılan bu durum şimdi Almanlardan Fransızlara bayrak teslimi şeklinde olacak gibi.

Yaşanan bu olaydan sonra firmalara denetimlerini sıklaştıran ve daha detaylı testler yapan kuruluşlardan biri olan Fransa Ekonomi Bakanlığı, Fransa'nın en önemli otomobil markası Renault'ya yapılan teftiş sonrasında "emisyon hilesi" yaptığı söylentileri dolaşmaya başlayınca firmanın hisseleri dibi gördü. Bu teftiş sonrası Renault'un yöneticileri de dahil birçok bilgisayar ve verilere el koyan bakanlık, yeni bir skandalı ortaya çıkarmak üzere olabilir. Bu söylentinin çıktığı andan itibaren Renault şimdiden 5 Milyar Euro'yu geçen bir piyasa değer kaybı yaşamış

Bunu telafi etmek için açıklama yapan şirket yetkilileri, daha önce farklı markalarda rastlanan emisyon ölçülerini farklı gösteren herhangi bir şeyin olmadığını belirtse de bakanlığın emisyon testi için potaya girmesi ve ardından bu tarz bir el koyma girişiminde bulunulması Renault markasında da benzer bir emisyon sıkıntısının çıkabileceğinin en ciddi işareti.