App Store’dan Para İadesi Nasıl Alınır?

App Store’dan yanlışlıkla satın alınan uygulamalar için para iade sistemini devreye soktu. Kullanıcılar artık yanlışlıkla satın aldıkları veya beğenmedikleri uygulamaları sebep göstermek şartı ile ödeme yaptıkları ücreti iade alabiliyor.

App Store’dan para iadesi alabilmek için yapılması gerekenler neler?
İlk önce bu linke tıklayarak “Apple Sorun Bildir” sayfasını açın.

Daha sonra ise Apple Sorun Bildir sayfasına uygulamayı hangi Apple Kimliği ile aldıysanız o hesap bilgileri ile giriş yapın. Apple Kimliği ile giriş yaptıktan sonra, son 2 ay içinde satın aldığınız her ne var ise bu; uygulama, oyun, film, müzik ve kitaplar olabilir bir liste halinde ekrana listelenecektir.
Yanlışlıkla yüklediğiniz veya para iadesi istediğiniz uygulama veya içeriklerin bölümünde yer alan “Sorun Bildir” bölümüne tıklayınız. Daha sonra ise zaman karşınıza çıkan “Sorun Seç” kısmından sorununuza uygun olan seçeneği seçip devam edin.

Seçmiş olduğunuz sorundan sonra sizden bir açıklama bekleyecektir. Bunu ise “Bu sorunu açıklayın” kısmına yazmanız gereecek ve bu açıkamayı İngilizce yazmanız gerekecek. Ancak burada ileri düzey bir İngilizce bilmenize gerek yok. Kabaca: “I didn’t want to buy this application. I want refund.” Şeklinde bir açıklama yazmanız yeterli olacaktır.
Apple bu açıklamayı dikkate alıyor ve uygulamanın ücretini satın almış olduğunuz kredi kartına 10 gün içerisinde geri yatırıyor. Fakat şunu belirtmekte fayda var. Uygulama iade edildikten sonra uygulama güncellemelerini yükleyemeyeceğinizi ve indiremeyeceğinizi belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp ile Google Drive’a Yedeğini Silmek Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.