Apple Watch ile Yapılabilecek 20 Farklı Şey

Apple’ın ülkemizde yaz aylarında satışına başladığı akıllı saat modeli olan Apple Watch’ı satın aldı isenize veya satın almayı düşünüyor iseniz onunla neler yapabileceğiniz hakkında ki yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yüksek fiyatı olmasına rağmen dünya genelinde en çok satan akıllı saat modellerinde başı çeken Apple Watch’u iPhone’unuzla eşleştirdiğinizde iPhone’unuzu cebinizden, çantanızdan çıkarmadan gelen arama ve mesajları görüp yanıtlamak, etkinliklerinizi takip etmek, sağlık verilerinizi kaydetmeden müzik dinlemeye pek çok şeyi yapmanıza olanak sağlıyor.

Telefon görüşmesi yapabilirsiniz
Apple Watch’unuzla gelen aramaları gelen aramaları yanıtlama ve arama yapma şansına sahipsiniz. Arama geldiği vakit tıpkı iPhone’da olduğu gibi renkli simgeler çıkıyor ve doğrudan konuşmaya başlayabiliyor, reddedebiliyor, konuşmayı iPhone’unuza aktarabiliyor veya durumunuzu bildiren kısa bir mesajla yanıtlayabiliyorsunuz.

Farklı saat arayüzlerini kullanarak kişiselleştirebilirsiniz
Apple Watch’unuzun arayüzünü dilediğiniz temayla (saat arayüzü) renklendirebilirsiniz. Klasik görünümden çizgi film kahramanlarına onlarca seçeneğiniz var ve sadece saatin veya saatin yanında hava durumu, takvim etkinlikleri gibi detaylı bilgiler sunan fonksiyonel saat arayüzleri de bulunmakta.

Bakışlar ile sık görüntülediğiniz bilgilere hızlıca erişebilirsiniz:
Apple Watch’unuzda saat kadranını yukarı kaydırarak ulaşabileceğiniz Bakışlar ekranından hava durumuna bakmak, maç sonuçlarını takip etmek, haritada nerede olduğunuzu görmek, müzik çalmayı başlatmak, pil durumunuzu görmek, saatinizi sessize almak gibi bilgilere bakışlardan ulaşabilirsiniz.

Kalp atış hızınızı ölçebilirsiniz
Apple Watch’unuzun arka paneline yerleştirilmiş sensörler sayesinde saati kalp atış hızınızı ölçebilirsiniz. Sonucu nabız bakışı kartı veya antrenman uygulamalarını kullanarak görebilirsiniz. Saatin en güzel yanı 10 dakikada bir kalp atış hızınızı ölçmesi ve kaydettiği verileri sağlık uygulamasına aktarması.

Sağlık bilgilerinizi kaydedebilirsiniz
Apple Watch ile kalp atış hızınızı ölçmenin yanı sıra onu bir fitness (aktive) bilekliği olarak ta kullanmanız mümkün. Gün içerisinde kaç kalori yaktığınız, ne kadar süre ayakta kaldığınız, ne kadar süreyi oturarak geçirdiğiniz gibi hareketliliğinizi takip edip sağlık uygulamasını aktaran Apple Watch’un uzun süre hareketsiz kalınması durumunda tavsiyelerde bulunması yeteneği de mevcut.

Kısa mesajlarınıza bakabilirsiniz
Kısa mesaj aldığınızda veya iMessage üzerinden mesaj geldiğinde iPhone’unuza bakmanız gerekmez. Kimden mesaj geldiğini görebilir ve hızlıca yanıtlayabilirsiniz. Ayrıca hızlı mesaj göndermek isterseniz akıllı asistan Siri yardımcı olacaktır.

iPhone’unuza gelen bildirimleri de takip etmeyi unutmayın
Apple Watch’unuzdan iPhone’unuza gelen bildirimleri takip edebilirsiniz. Facebook, Twitter, Gmail gibi sıklıkla kullandığınız, sürekli takip etmek durumunda olduğunuz uygulamalardan gelen bildirimler anında Apple Watch’unuza düşer. Tabii ki Candy Crush davetleri gibi bunaltıcı bildirimleri almamayı seçebilirsiniz.

Sevdiklerinize kalbinizi gönderin
Apple Watch’u olan arkadaşınıza sevginizi göstermek adına kalbinizi gönderebilirsiniz. Apple göre “Birilerine hislerinizi anlatmanın en basit, samimi yolu” olan bu özellik kalp atışını gösteren etkileyici bir animasyondan ibaret.

Apple Pay ile cüzdanınızı çıkarmadan ödeme yapabilirsiniz
Ülkemizde yakın bir gelecekte mümkün olması hayal olan temassız güvenli ödeme şekli Apple Pay’i saatinizde de kullanabilirsiniz. Kredi kartlarınızı saatinize aktararak Apple Pay ile ödeme sisteminin geçerli olduğu mekanlarda elinizi cüzdanınıza atmadan hızlıca ödeme yapabilirsiniz. Bu noktada güvenliği sorgulayabilirsiniz. Merak etmeyin; Apple Watch’unuzda bileğinizden çıkardığınız an kendini kilitleyen özel bir güvenlik sistemi mevcut.

Favori uygulamalarınızı Apple Watch’unuza yükleyebilirsiniz
Mesajlar, telefon, mail, takvim, aktivite, antrenman, harita, müzik gibi Apple Watch’unuzla yüklü gelen yerleşik uygulamalara ek olarak App Store’dan indirdiğiniz uygulamalarla saatinizi çoşturabilirsiniz. “iPhone için Apple Watch Uygulaması Sunar” açıklamasını gördüğünüz her uygulamayı saatinizde deneyebilirsiniz. Digital Crown’u kullanarak uygulamalar arasında gezinebilirsiniz.

Yol tarifini kullanın
Apple Watch’unuzu tamamen yabancısı olduğunuz bir şehirde yol asistanı olarak kullanabilirsiniz. iPhone’unuza bakmadan ne yöne gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Akıllı asistan Siri’ye nereye gideceğinizi sormanız kafi.

Çizim yapın ve paylaşın
Apple Watch’unuzun ufacık ekranında yaptığınız bir çizimi Apple Watch’u olan arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. Çizim ekranında bir sınırlamanın olmaması hayal gücünüzü sonuna kadar kullanabilirsiniz anlamına geliyor. Sanatsal çizimlerle arkadaşlarınızı şaşırtın.

Akıllı asistan Siri her daim yanınızda:
Siri’yi Apple Watch’unuzda da kullanmanız mümkün. “Hey Siri” komutu ile veya Digital Crown’a basılı tutarak Siri’yi uyandırabilir ve etkinliklerinize bakma, yol tarifi alma, kişilerinize mesaj gönderme, arama yapma ve daha fazlasını saatinize dokunmadan yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınıza hızlıca bir göz atın
iPhone’unuzla çektiğiniz fotoğraflara Apple Watch’unuzdan da bakabilirsiniz. Tabii ki o anda hızlıca bakmak için kullanbileceğiniz bir özellik. Tüm fotoğraflarınıza bakmaya kalkarsanız çok geçmeden gözlerinizi rahatlıkla bozabilirsiniz.

Arabanızı kontrol edebilirsiniz
Apple Watch’unuzu arabanızı kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. Kapıların kilitli olup olmadığını kontrol etme, ışıkları yakma, korna çalma, şarj durumunu görme, yol tarifi alma gibi pek çok şey markaların Apple Watch için özel gleiştirdikleri uygulamalar sayesinde mümkün. Şu anda belli markalar Apple Watch’u bağlama seçeneği sunsa da zamanla yaygınlaşacaktır.

Stilinize uygun farklı kayışlar seçin
Apple Watch’un spor, klasik, lüks modelleri mevcut ve gerek Apple’ın gerekse de tanınan markaların farklı renk ve stillerde kayış seçenekleri mevcut. En güzeli de saatinizin kayışını kendiniz de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bunun için eğitim videolarına bakmanız dahi gerekmiyor.

Konumunuzu paylaşın:
Apple Watch’unuzda konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri uzun uzadıya anlatmak yerine tek dokunuşla nerede olduğunuzu bildirmeniz mümkün.

E-postalarınıza bakın, yanıtlayı
E-posta trafiğinizi Apple Watch’unuzdan takip edebilirsiniz. Tabii ki iPhone’unuzdaki gelen e-postaları detaylı görme şansına sahip değilsiniz ancak önemli bir mail geldiğinde kısa mesaj gönderebilir, sonradan bakmak üzere önemliler arasına alabilir veya silebilirsiniz.

Apple TV’nizi ve müziği kontrol edebilirsiniz
Apple TV’nizi ve bilgisayarınızda çalan müziği Apple Watch’unuzdan kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın klavyesi, Apple TV’nin uzaktan kumandasına veyahut iPhone’unuza ulaşmak zor geliyorsa doğrudan bileğinizden yönetimi sağlamanız mümkün.

Evinizde, ofiste kaybolan iPhone’unuzu bulun:
Nerede unuttuğunuzu hatırlamadığınız iPhone’unuzu bulmak için de Apple Watch’unuzdan yardım alabilirsiniz. Bu tabii ki evde veya ofis ortamında sıklıkla nereye koyduğunuzu unuttuğunuz iPhone’unuz için kullanabileceğiniz bir özellik. iPhone’unuz Bluetooth alanından çıktığında veya çalındığında saatten yerini bulmanız ne yazık ki mümkün değil.