Bilgisayar Performansını En Çok Yükselten Donanımlar

Günümüzde neredeyse her evde, her iş yerinde bilgisayar muhakkak bulunuyor. Hayatımıza 15-20 sene önce girmeye başlayan ve bu kısa sürece son derece büyük bir ilerleme kaydeden bu cihazlar, şu an günlük yaşantımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar. Bilgisayarlarımızın önemi bu nedenlerden ötürü son derece büyük ve bu cihazları çok sık kullandığımızdan dolayı bakımları, performansları bizler için son derece önemli. Listemizde günden güne eskiyen ve bir süre sonra geliştirilmesi/değiştirilmesi gereken bu cihazların, hangi parçalarının performanslarını daha çok etkilediğinden bahsettik.

1- Ram
Bilgisayarınızın performansını yükseltmek için başvurabileceğiniz en kolay ve ucuz yöntem RAM’inizi artırmak olacaktır. RAM, hangi bilgisayara takılırsa takılsın direkt olarak işlem hızını etkilediği için performansı gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Özellikler oyun oynadığı oyunların performansından şikayetçi olanların ilk olarak RAM yükseltmesi tavsiye edilir.

2- Ekran Kartı
Grafikle uğraşan, tasarımcı ve oyun düşkünlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan erkan kartı, bilgisayarınızın görsel işlevlerinden sorumludur. Ekranda karşınıza çıkan görüntünün kalitesinden tutunda hızından, boyutundan ve diğer tüm herşeylerinden sorumlu olan ekran kartı, oldukça pahalı olmasına rağmen iyi bir performans yükseltici olacaktır.

3- Depolama Alanı
Bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaların ortak olarak toplandığı bir depolama alanı bulunuyor. Bu alan ne kadar büyük olursa, bilgisayarınız o kadar kolay ve hızlı işlem gerçekleştirir. Bu nedenle depolama alanının yani hard drive’ın her zaman yeterli alanı olduğundan emin olun. Aynı zamanda hard disk sürücülerinin 7200 RPM modellerini de almayı düşünebilirsiniz.

4- İşlemci
Değişimi listemizde bulunan diğer donanımlardan çok daha zor ve pahalı olan işlemci, performans artırmanın bir diğer yoludur. Oldukça önemli bir donanım olmasına rağmen işlemcilerin içeriği diğer donanımlardan biraz farklıdır. Her konuda size performans artışı sağlamayacak olan işlemciler, sadece arada çok büyük bir fark olduğunda değiştirilmelidir. Çünkü sizin kullandığınızdan biraz daha iyi olan işlemcinin performansınızı artıracağına dair garanti yoktur.

5- Yazılım
Listemizde donanımlardan bahsediyor olsak da yazılım da performans konusu olunca göz ardı edilmeyecek olan etkenlerden bir tanesidir. Yaptığınız işleme, oynadığınız oyuna, kullandığınız bilgisayara göre değişkenlik gösterecek yazılımlar, bilgisayar performansını direkt olarak etkiliyor.

Bir önceki yazımız olan Google Pixel 3’ün Diğer Amiral Gemilerinden Farkı Ne? başlıklı makalemizde dikkat, mansetb ve mansetk hakkında bilgiler verilmektedir.