Drone’lara Yeni Kural Yolda!

Türkiye’de kullanım alanı yaygınlaşan ticaret ve sportif hobi amacıyla kullanılan drone’lar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yeni yönetmelik hazırlığı içinde. Devam eden yönetmelik çalışmaları neticesinde drone kayıt sınırı olan 500 gramd’ın düşürülmesi öngörülüyor. 250 grama düşürüleceği belirtilen drone’ların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kayıt sistemi yerine televizyonlarda olduğu gibi “bandrol” uygulamasına geçilmesi düşünülüyor.

Sabah’tan Barış Şimşek’in verdiği bilgilere göre; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), önümüzdeki zamanlarda drone’ların kullanacağı frekanslarla ilgili çalışma yaparken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de (SHGM) kayıt sistemiyle ilgili yeni değişiklikleri düzenleyecek.

DRONE’LARA ‘BANDROL’ SİSTEMİ GELİYOR

Kayıtların takibi ile ilgili yeni bir sistem ile ilgili çalışmalar yapılırken, yönetmelikle ilgili bandrol seçeneğinin de masaya yatırıldı. Bu seçenek, bakanlık yetkililerince kabul edilirse, kayıt işlemi, drone’u satın alan kullanıcının isteğine bırakmak yerine ithalatçıya getirilecek bandrol sistemi ile yapılacak. Ayrıca şu anda izinle yapılan uçuşların dışında bir düzenlemeye gidiliyor.

SERBEST BÖLGE OLACAK

Yeni düzenleme ile şehirlerde drone uçurulabilecek alanlara ilişkin de düzenlemeler de olacak. Sportif ve hobi amaçlı kullanıma yönelik kentler de serbest bölgeler belirlenecek. Bu alanlarda kullanıcılar izin almaksızın serbest bir şekilde uçabilecek.

Bir önceki yazımız olan İşte Google’ın Son Harikaları başlıklı makalemizde fiyatı, google ve mansetust hakkında bilgiler verilmektedir.