General Mobile Nasıl Yedeklenir ?

Android cihazlarımında zaman zaman kasmalar veya arızalanmalarda sorunlar yaşarız. En çok ise müzik, resim ve diğer dosyalarımızı kaybederiz. Bu yazımızda ise bu verilerimizin nasıl yedeğini alacağımızı öğreneceğiz.(Not: Anlatınlanlar General Mobile Discovery modeli için geçerlidir. Oluşabilecek herhangi bir olumsuzluktan sitemiz sorumlu tutulamaz.)

İlk önce telefonu kapatıp recovery (kurtarma ) modunda başlatalım. Bu işlemi ise şu şekilde yapabiliriz.
Telefonumuzu kapatalım. Ses yükseltme ve kısma tuşlarına aynı anda basarak telefonu tekrar açalım. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Şimdi ise güç / açma butonlarına basarak komutların olduğu ekrana geçelim. Burada ise göreceğiniz komutlar şunlar olacaktır.

Android system recovery (3e)
Volume up/down to move highlight: enter buttpn to select
reboot system now
apply update from ADB
apply update from sdcard
apply update from sdcard2
apply update from cache
wipe data/factory reset
wipe cache partition
backup user data
restore user data

Dikkat bu ekranda ses azaltma tuşu ile aşağıya doğru ilerleyebilirsiniz ama ses artırma tuşu ile yukarıya doğru çıkamazsınız. Yanlışlıkla telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyin aman ha dikkat.

Ses azaltma tuşuy ile ” -backup user data ” komutu üzerine gelin daha sonra ise ses artırma tuşuna basarak devam edelim. Eğer telefonunuzda sd kartta yeteri kadar boş yer var ise telefonun tam imajı sd karta aktarılacaktır. Bu işlem süresince ekranda ilerlemeyi gösteren bir durum çubuğu olacaktır. Bittiğinde ekran ilk başa kendiliğinden dönecektir. Sabırla bekleyin.

Ekran ilk başa dönünce ise “-reboot system now” özelliğinin üstünde durur. Sadece ses artırma tuşuna basarak telefonu baştan başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan General Mobile Numara Gizleme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.