WhatsApp Hakkında her şey

Whatsapp mesajlaşma ile ilgili bir akıllı telefon uygulamasıdır. Whatsapp size internet üzerinden mesajlaşma, video gönderme, ses kaydı gönderme, resim gönderme gibi özellikler sunar. Whatsapp’ı diğer mesajlaşma programlardan ayıran özelliğiyse telefon rehberinizi kullanıyor olmasıdır. Whatsapp’ın önemli özelliklerinden biride servisin bilgisayarlarımızda kullandığımız anlık sohbet servislerinden farkı, sürekli açık olması. Uygulama kapalı dahi olsa mesajlar sunucuda depolanıyor. Anlık bildirim özelliği açıksa anında karşı tarafa iletiliyor.

Whatsapp çoklu platform desteği sayesinde İphone, BlackBerry, Android ve Ovi kullanıcılarını tek bir yerde toplayabiliyor ve tüm bu işletim sistemini kullanan cihazlara desteği bulunuyor.

Şimdi WhatsApp’nin özelliklerine bakalım;

WhatsApp ücretli mi?

WhatsApp ile mesaj gönderip almanın herhangi bir ücreti bulunmuyor. Ama kullandığınız telefon operatörünün internet ücreti için aldığı ücreti ayrı tutarsak. Ayrıca uygulamayı indirirken de herhangi bir ücret uygulanmıyor. Eğer WhatsApp üzerinden herhangi bir dosya gönderiminde bağlı olduğunuz operatörün aldığı ücret değişebiliyor.

WhatsApp neden telefon rehberini kullanıyor?

Telefon rehberinizdeki kişilere tek tek PIN göndermek zorunda kalmıyorsunuz ve tek tek eklemek zorunda da kalmıyorsunuz. Sadece WhatsApp indiriyorsunuz, o gereken her şeyi sizin için yapıyor.

WhatsApp ‘a herkesi ekleyebilir miyim?

WhatsApp ile rehberinizde ekli olan herkesi ekleyebilir ve görebilirsiniz. Sizin rehberinizde olmayan bir kişiyi bile görebilirsiniz; çünkü zaten WhatsApp telefon rehberleri üzerine kurulu bir sistemi kullanıyor. Ama kullanıcı tanımadığı kişileri de engelleyebiliyor.

Telefonum WhatsApp ‘ı destekliyor mu?

Şu an için çoğu akıllı telefonlar WhatsApp’yi destekliyor. Android, Blackberry, İphone ve Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda WhatsApp sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

WhatsApp  da Çift onay işareti nedir?

WhatsApp ile mesaj gönderirken ve alırken çıkan onay işareti muhakkak dikkatinizi çekmiştir. Tek onay işareti sizin mesajınızın gönderildiğini ve karşı tarafın mesajınızı görmediğini belirtiyor. Çift ise gönderdiğiniz mesajın karşı taraf tarafından okunduğunu gösteriyor.

WhatsApp  da mesajları nasıl yedeklerim?

Bunun için Ayarlara girip sohbet geçmişinizi mail adresinize gönderebilirsiniz.

WhatsApp  ile kişiyi nasıl engellerim?

WhatsApp ile istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Böylece engellediğiniz kişi size hiçbir şekilde mesaj atamayacaktır.

WhatsApp  ile silinen mesajları kurtarabilirmiyim?

Eğer oluşturulmuş olan sohbet kayıtlarını kendi eliniz ile sildiyseniz ve cihazınızın o an için bir yedeğini almadıysanız kayıtlar tamamen silinmiş demektir.  Ayrıca bu kayıtları şirketten de talep edemezsiniz.

WhatsApp da bağlanma sorunu?

En çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu tip bir sorun karşısında ilk önce internetten bağlantınızın olduğundan emin olun. Ayrıca bazı Wifi ağlarıda mesajlaşmayı engelleyebiliyor.

WhatsApp’ı birden fazla telefon da kullanabilir miyim?

WhatsApp ile oluşturulan bir hesabı başka telefonda aynı hesap ile kullanamazsınız. Ayrı bir WhatsApp ile kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook Paper başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.