"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yandex Disk

Yandex’in kullanıma sunduğu sanal disk sistemi ile,  internete bağlanabilen cihazlarda herhangi bir sabit disk olmadan tüm dosya ve klasorlerinizi saklayabileceğiniz bir alan sunuyor.  Ücretsiz 20 GB kadar küçümsenmeyecek kadar bir sanal disk alanı sunuyor.  Yandex, Windows, MAC, iOS, Android ve Windows Phone platformlarında kullanılabilen Yandex.Disk’in depolama alanını  ek olarak aylık 1 dolar veya yıllık 10 dolar karşılığında 10GB, aylık 5 dolar veya yıllık 50 dolar karşılığında 100GB ve aylık 30 dolar veya yıllık 300 dolar karşılığında ise 1TB gibi devasa alana sahip olunabiliyor.

Her türlü video, resim, döküman ve kişisel bilgilerinizi saklayabileceğiniz Yandex Disk ile bilgisayarınız bozulsa bile dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında diskinizde bulunan dosyalara nerede olursanız olun sadece bir internet bağlantısı ile ulaşmak da sizin elinizde olacak.

Bu saydığımız özelliklerin dışında Yandex Disk üzerinde barındırdığınız dosyaları istediğiniz zaman sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sadece dosyalarınıza erişmesini istediğiniz insanları belirlemeniz yeterli olacaktır. Yandex Disk’in bir diğer güzel özelliği de yine Yandex Posta servisi ile aldığınız ve gönderdiğiniz e-postalar üzerinde bulunan ekli dosyaları tek bir klasör altında depolayabilmenizdir.

Hem web arayüzü, hem de Windows ve MacOS masaüstü uygulamaları aracılığıyla kullanılabilen Yandex.Disk, ayrıca iOS ve Android platformları için geliştirilen Yandex.Mail mobil sürümüne de entegre bir şekilde çalışıyor.

Diğer Özellikleri;

Mobil Belge Tarayıcı :  Akıllı telefonunuzda ya da tablet bilgisayarınızda “Yandex.Disk” uygulaması varsa, önemli bilgileri ya da belgelerin dijital kopyasını hızlıca alabilirsiniz. Uygulama yardımıyla tahtadaki notların, şemaların ya da pasaportunuzun fotoğrafını çekin, onlara dilediğiniz bilgisayardan erişin.

Verileriniz Güvende : Önemli belgelerinizi, müzik albümlerinizi ve aile fotoğraflarınızı Yandex.Disk’e kaydedin, cep telefonunuz ya da bilgisayarınız bozulsa ya da kaybolsa bile, onları hep güvenle saklayın. İnternet bağlantısı olan her cihazdan Disk’e kolayca erişebilirsiniz.

İsterseniz Dosyalarınızı Paylaşabilirsiniz : Önemli belgelerinizi, müzik albümlerinizi ve aile fotoğraflarınızı Yandex.Disk’e kaydedin, cep telefonunuz ya da bilgisayarınız bozulsa ya da kaybolsa bile, onları hep güvenle saklayın. İnternet bağlantısı olan her cihazdan Disk’e kolayca erişebilirsiniz.

Ortak Dosya Paylaşımı : Tüm katılımcıların aynı dosyalara erişimi varsa ortak etkinlik düzenlemek çok kolay. Yandex.Disk’te ortak klasör oluşturup arkadaşlarınızı davet edin, böylece birlikte aynı proje üzerinde çalışabilir, eğitim materyallerini paylaşabilir, seyahat ya da kutlama düzenleyebilirsiniz. Ortak klasörde saklanan dosyalar hem sizde hem de arkadaşlarınızda kayıtlı olur. Kendi dosyanızda düzenleme yaptığınızda, değişiklikler otomatik olarak arkadaşlarınızdaki dosyalarda da yapılmış olur.

Mobil Cihazlardan Bilgisayar Aktarım : Disk sayesinde dosyaları cep telefonundan bilgisayara kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Cep telefonunuz ya da tablet bilgisayarınız bozulsa bile, Disk’e kaydettiğiniz fotoğraflara ve videolara herhangi bir bilgisayardan erişebilirsiniz.

Fotoğraf Albümünüzü Oluşturun : Tatil fotoğraflarınız Disk’te kayıtlıysa, yanınızda bilgisayar olmadan da onları kolayca gösterebilirsiniz. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı arkadaşlarınızla birlikte cep telefonunda ya da tablet bilgisayarda görüntüleyebilirsiniz.

Yandex Disk Kullanımı

Sayfaya Ulaşım : Yandex Disk,  açıılışta renkli bir sayfa ile karşılıyor. Bu sayfada renklerin ve tasarımların özenle seçilmiş.  Saklayın, kolay ulaşın ve paylaşın şeklindeki sloganlar aşağıda bulunuyor.  Sol köşede ise dil seçeneği ile farklı dillere geçiş yapılıyor. Zaten türkiyeden girilen ip’lerden  otomatik olarak “Tr” seçimini yapılıyor. Kayıt olmak için “Kullanmaya Başla” butonuna basıyoruz ve kayıt işlemine başlıyoruz.

Kayıt Bilgilerinin Girilmesi : Bu sayfa yandex kullanımı için gerekli olan  adınızı soyadınızı, istediğiniz kullanıcı adını yazıp ileri diyorsunuz. Daha sonra ileri butonuyla karşınıza  gelen sayfada şifre bilgileri, güvenlik sorusu, alternatif e-posta adresi ve cep telefonunuzu girip kayıp işlemi tamamlıyorsunuz.  Daha sonra cep telefonunu veya alternatif posta adresini alanları geliyor. Ancak bu alanların doldurulması zorunlu olmadığı için doldurmayabilirsiniz.

Yandex Disk Son Ekranı : Gördüğünüz gibi yandex disk sayfamıza son aşam sayfasına  girdik, bu ekranda  standart olarak gelen sizin yüklediğiniz dosyalar bulunuyor. Eğer uygulama ile internete girmeden  dosya atmak istiyorsanız “Uygulamayı indir” butonuna basarak bu işlemi dosya yükleyebilirsiniz. İnternet üzerinden (çevrimiçi) yüklemek için ise “Yükle” butonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Yandex Disk Son Adım : Yandex disk ile rekabet de bir nevi arttı. Çünkü Google da bir disk uygulamasına sahip Google Drive  15 GB ücretsiz alan içeriyor. Yandex’te ilk açılışta 20GB alan veriyor. Zenginleştirilmiş grafiklerde bir hayli önem taşıdığından iki diski de renk görsel açıdan özelleştirebilirsiniz. Böylece daha kişisel bir disk kullanımına sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir